بتن شفاف(light transmitter concrete )

بتن شفاف یکی از مصالح ساختمانی است که از ترکیب آب,ماسه ,سنگ ریزه و سیمان ساخته میشود . از آنجا که این محتوا در طول تاریخ پیچیده تر شده است اهمیت شفاف سازی و شفافیت بتن افزایش یافته است. بتن شفاف به دلیل وجود فیبر های نوری  انتقال دهنده نور وتوانایی عبور از آن را دارد.

بتن شفاف باعث می شود تا از نور خورشید به عنوان منبع نوری برای کاهش مصرف برق استفاده می شود.

بتن شفاف با نام تجاری LITRACAMترکیبی از الیاف شیشه نوری و بتن ریز است که میتوان از آن به عنوان بلوک یا تابلوی پیش ساخته استفاده کرد.هزاران فیبر شیشه نوری یک ماتریس را تشکیل می دهند و به موازات یکدیگر بین دو سطح اصلی هر بلوک اجرا می شوند .نسبت این الیاف حدود 4%از وزن کل می باشد.

بتن شفاف انتقال نور را در قالب یک مصالح ساختمانی جدید بسیار کاربردی ارایه می دهد می توان از آن برای دیوار های داخلی یا خارجی, سنگ فرش های روشن یا حتی در اشیاءهنری یا طراحی استفاده کرد.

سازه های باربری را نیز می توان با استفاده از این بلوک ها ساخت زیرا الیاف شیشه ای تاثیر منفی قابل توجهی در مقاومت فشاری بالا بتن ندارند این بلوک ها می توانند در اندازه های مختلف تولید شوند و همچنین شامل عایق بندی گرمایی تعبیه شده هستند .

روند قالب گیری بتن شفاف همانند بتن معمولی است. لایه های نازک بتن درون قالب ریخته می شود و بالای هر لایه بتن یک لایه الیاف تزریق می شود . فیبر و بتن به طور متناوب درون قالب و در فواصل 2 تا 5 میلیمتر قرار می گیرد. هر چه لایه بتن نازکتر باشد میزان نور بیشتری را انتقال می دهد. پس از قالب گیری، بتن به شکل صفحات یا پنل هایی با استفاده از ماشین آلات استاندارد برش سنگ، بریده می شود.

با توجه با خاصیت خمش پذیری در الیاف به کار رفته در بتن شفاف و همچنین زبری سطح برش خورده الیاف، نور منتقل شده در کل کمی کمتر از نیمی از نوری است که به الیاف برخورد کرده است. بنابراین 5% فیبر کاربردی در مصالح به اندازه 2% پاسخگویی دارد. از آنجا که واکنش چشم انسان به نور خطی نیست، این محصول می تواند میزان نور روزانه مفیدی را برای فضا فراهم کند.

 

بتن شفاف(light transmitter concrete )
بتن شفاف(light transmitter concrete )

مطالب اخیر

محاسبات

شرح خدمات دپارتمان سازه و محاسبات گروه طراحیآویستات: محاسبات سازه با اسکلت فلزی و بتنی

ادامه مطلب »

آسانسورها

الزامات اولیه انتخاب آسانسور طراح باید تعداد,ظرفیت و نوع (مسافربر,باربرو …)آسانسورهای ساختمان را در مراحل

ادامه مطلب »

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *