بنای عظیم تاج محل

بنای عظیم تاج محل، یکی از بناهای معروف و از عجایب هفتگانه‌ جدید جهان به حساب می‌آید که در هند و در شهر «آگرا» یا «آگره» و بخش جنوبی رودخانه‌ی «یامونا» (Yamuna) یا همان «جَمُنا» واقع شده است. این بنا بیشتر به این دلیل معروف شده که پادشاه پرآوازه‌ی سلسله‌ی گورکانیان هند یعنی «شاه جهان»، آن را به یاد همسرش «ممتاز محل» ساخته که علاقه‌ی آن‌ها به یکدیگر نیز در تاریخ معروف شده بود. بنابراین نباید تاج محل را فقط به عنوان یک عمارتی مانند دیگر ساختمان‌ها نگاه کرد؛ زیرا این آرامگاه مظهری از عشق و علاقه‌ی حقیقی به شمار می‌رود.

گفته می‎شود که تاج محل، زیباترین بنای ساخته شده توسط گورکانیان می‌باشد که به طور کامل از سنگ مرمر سفید ساخته شده و اوج معماری آن‌ها را نشان می‎دهد. ساخت تاج محل در سال 1632 شروع شد و 10 سال طول کشید تا کار آرامگاه اصلی آن به اتمام برسد و 12 سال نیز برای کامل کردن ساختمان‌های فرعی‌اش زمان احتیاج داشت و بیش از 22,000 نفر سنگ تراش، خطاط و کارگر ماهر از سراسر هند و آسیای مرکزی برای ساخت این مجموعه به استخدام درآمدند.

بنای عظیم تاج محل یکی از برجسته ترین نمونه های معماری هندی است که بر گرفته از معماری ایرانی و اسلامی نیز می باشد .در ورودی های قوسی مقبره آیاتی از قرآن نیز حک شده است .

این مقبره با سنگ مرمر سفید درخشان و سنگ های نیمه قیمتی مثل یشم ,کریستال ,فیروزه و….تزیین شده است .گنبد مرکزی آن به ارتفاع 73 متر میرسد و با چهار گنبد کوچکتر احاطه شده

گنبد پیازی شکل این بنا بر گرفته از معماری ارتودکس روسی می باشد که ارتفاع آنها از عرضشان بیشتر است و از نظر قطر اندازه ای بزرگتر از ساق گنبد دارند.

در داخل مقبره یک سنگ مرمر هشت ضلعی قرار دارد که سر نشین یا مقبره تاج محل را در خود قرار داده است.

باقی مجتمع تاج محل شامل یک دروازه اصلی ,یک باغ مربع همچنین یک مسجد ماسه سنگ قرمز و یک ساختمان مشابه به نام جباب یا آینه می باشد

تاج محل از مجموعه‌ای از باغ‌های زیبا، مسجد و یک دروازه تشکیل شده که آن را به زیبایی طراحی کرده‌اند. در این میان، ساختار مقبره‌ی آن و تقارن معماری‌اش بیش از هر چیز دیگری جلب توجه می‌کند. ساختمان این بخش بر روی پایه‌ی ستونی چهار گوش قرار گرفته که آن هم از سنگ مرمر ساخته شده و 50 متر از سطح رودخانه بالاتر است. خود مقبره در مرکز این ناحیه قرار دارد و 4 مناره آن را احاطه کرده‌اند که در فاصله‌ای یکسان از هم قرار گرفته‌اند. ارتفاع این مناره‌ها به 39.62 متر می‌رسد و فاصله‌ی آن‌ها تا دیوار آرامگاه، 41.75 متر می‌باشد. هر کدام از این مناره‌ها به 3 قسمت مساوی تقسیم شده و 2 بالکنی و پایه‌ای هشت ضلعی دارند

داخل بنای عظیم تاج محل، یک بخش 8 ضلعی مرکزیِ حفره حفره قرار دارد که به 8 قسمت کوچک دیگر راه پیدا می‌کند. بخش مرکزی، محل قرار گرفتن آرامگاه خالی شاه جهان و ممتاز محل است و تابوت‌های اصلی آن‌ها در سردابه‌ای ساده در پایین این مقبره قرار گرفته‌اند. شاه جهان دستور داده بود برای دیزاین زمین و دیوارهای داخل این آرامگاه از سنگ‌های قیمتی بی‌شمار، کاشی‌های تصویری و سنگ‌های رنگی استفاده کنند. 99 مورد از نام‌های خدا بر روی قبرها خوشنویسی شده و بر روی مقبره‌ی شاه جهان به صورت جداگانه، این متن دیده می‌شود: «او در شب بیست و ششم ماه رجب، در سال 1076 هجری به دیار باقی شتافت.»

 

بنای عظیم تاج محل
بنای عظیم تاج محل

 

گفته می‌شود که شاه جهان، 8 سال آخر عمرش را در«قلعه آگرا» (Agra Fort) در حبس گذراند که به «قلعه‌ی سرخ» نیز مشهور است و روزها، از «جاروکا» (Jharokha) یا همان پنجره‌ی کوچک زندانش به تاج محل چشم می‌دوخت و به خاطراتش با ممتاز محل فکر می‌کرد. برای محافظت از ساختمان سفید رنگ تاج محل از آلودگی هوا، دولت هند در سال 1998 دستور داد تا بعضی از کارخانه‌های نزدیک به آن را تعطیل کنند و تردد بیش از حد خودرو در محله‌های نزدیک آن را محدود کرد. یادتان باشد که در روزهای جمعه امکان بازدید از این آرامگاه وجود ندارد. بنابراین روز دیگری را برای آمدن به این مکان انتخاب کنید.

 

قلعه آگرا
قلعه آگرا


آرزو اعظمیآرزو اعظمی

تقریبا ضعیف

 

سیدنی، گلدکست، ملبورن

تور استرالیا

  • 13 روز

قیمت از

 

پاریس

تور پاریس

  • 8 روز

قیمت از

مطالب اخیر

محاسبات

شرح خدمات دپارتمان سازه و محاسبات گروه طراحیآویستات: محاسبات سازه با اسکلت فلزی و بتنی

ادامه مطلب »

آسانسورها

الزامات اولیه انتخاب آسانسور طراح باید تعداد,ظرفیت و نوع (مسافربر,باربرو …)آسانسورهای ساختمان را در مراحل

ادامه مطلب »

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *