ساختمان های بتنی پیش ساخته

در ساختمان های بتنی پیش ساخته,تمامی اجزای سازه ای و بعضا اجزای غیر سازه ای ساختمان از قطعات بتن پیش ساخته تولید شده در کارخانه تشکیل می شوند.قطعات بتن پیش ساخته با اتصالات خشک یا تر به یکدیگر متصل می شوند.طراحی و اجرای ساختمان های بتنی پیش ساخته باید مطابق با ضوابط بارگذاری و طراحی اجزاء بتنی مطابلق ضوابط (مباحث ششم و نهم مقررات ملی ساختمان ) صورت گرفته و ضوابط طراحی اتصالات آن باید مطابق آئین نامه های طراحی ساختمان های پیش ساخته معتبر صورت گیرد. ارائه ضوابط و روش های اجرای ساختمان ها با قطعات بتنی پیش ساخته از تیر,ستون,سقف,دیوار,پله و نما است که با رعایت آنها شرایط ایمنی,قابلیت بهره برداری و پایایی ساختمان های موضوع این بخش فراهم می شوند.

 

دامنه کاربرد

 

با توجه به تحولات و پیشرفت های حاصله در تولید,مواد و فناوری مرتبط با بخش صنعت ساختمان,استفاده ازبتن پیش ساخته برای انواع مختلف ساختمان های مسکونی,تجاری,اداری,صنعتی,حمل و نقل,و سایر ساختمان ها مجاز می باشد.با توجه به کیفیت بالای قطعات بتنی پیش ساخته,استفاده از انواع ساختمان های بتنی پیش ساخته در مناطق مربوط با شرایط خوردگی بالا توصیه می شود.

همچنین سازه های ساختمانی بتنی پیش ساخته انعطاف پذیری بیشتری برای دستیابی به مقاومت بالای در برابر آتش,انتقال صدا,صرفه جویی در مصرف انرژی,پایداری و دوام دارند,لذا برای کاربری های حساس نسبت به حریق, صوت و صدا توصیه می شود.

محدودیت :

محدودیت ابعاد و وزن قطعات بتنی پیش ساخته به ظرفیت تجهیزات موجود برای تولید,حمل و نصب قطعات پیش ساخته وابسته است.

 

مصالح

بتن

اسلامپ بتن مصرفی در قطعات بتن پیش ساخته نباید بیش از 150 میلیمتر باشد.
اندازه بزرگترین سنگ دانه مصرفی در قطعات بتن پیش ساخته نباید بیش از 25 میلیمتر باشد.
بتن مورد استفاده در این سیستم باید حداقل در رده C20 مطابق ضوابط مبحث نهم مقررات ملی ساختمان باشد.

مصالح اتصالات

اتصالات در ساختمان های بتنی پیش ساخته از اهمیت بسیاری برخوردار می باشد.بطور کلی دو نوع اتصال تر و خشک برای قطعات بتنی پیش ساخته وجود دارد.در اتصالات خشک عمدتا از مصالح فولادی با جوش یا پیچ و مهره استفاده میشود در حالی که در اتصالت تر از مصالح گروت یا ملات (تر و خشک ) استفاده می شود. مصالح فولادی مورد استفاده در اتصالات خشک باید شامل ضوابط این بخش باشد.

تمام اندازه ها و خواص مهندسی مقاطع فولادی بکار رفته در این سیستم باید مطابق ضوابط موجود در مبحث دهم مقررات ملی ساختمان باشند.
در اتصال پیچ و مهره ای قطعات بتنی پیش ساخته باید از پیچ و مهره های استاندارد معمولی و پر مقاومت مطابق مشخصات تعیین شده در مبحث مقررات ملی ساختمان استفاده شود.
ویژگی های ,فیزیکی,مکانیکی و هندسی پیچ و مهره ها باید استاندار ملی ایران منطبق باشند.

 

خوردگی و روش های جلوگیری از آن

 

در نظر گرفتن تمهیدات لازم برای جلوگیری از خوردگی مصالح فولادی بویژه در اتصالات در محیط های مرطوب مطابق ضوابط مبحث دهم مقررات ملی ساختمان الزامی است.
استفاده از فولاد رنگ شده,فولاد گالوانیزه و پوشش های سدکننده مانند واشر ها و فاصله گذارها می توانند در شرایط محیطی متفاوت برای کاهش خوردگی مناسب باشند.

برای گالوانیزه کردن فولاد با روی,استفاده از سه روش گالوانیزه کردن با گرمای کاهنده,گالوانیزه کردن مکانیکی و آبکاری با روی مجاز است.

بولت ها باید با یکی از دو روش گرمای کاهنده یا مکانیکی گالوانیزه شود.

در صورت استفاده از مصالح گالوانیزه در اتصالات,باید از حداقل مقدار جوش ممکن برای اتصال استفاده شود.

برای جلوگیری از رسوب شار تولیدی از جوش,باید از الکترود های بدون پوشش استفاده شود.

در صورت استفاده از الکترود پوشش دار,باید رسوبات حاصله را توسط برس سیمی,شعله تمیز کننده,تفنگ سوزنی و یا انفجار ساینده تمیز نمود.

در نواحی که درجه خوردگی بالا می باشد, استفاده از فولاد ضد زنگ الزامی است.

میلگردهای فولادی

مشخصات میلگردهای فولادی در اتصالات و قطعات بتنی پیش ساخته باید منطبق بر ضوابط مبحث نهم مقررات ملی ساختمان باشد.

 

مطالب اخیر

محاسبات

شرح خدمات دپارتمان سازه و محاسبات گروه طراحیآویستات: محاسبات سازه با اسکلت فلزی و بتنی

ادامه مطلب »

آسانسورها

الزامات اولیه انتخاب آسانسور طراح باید تعداد,ظرفیت و نوع (مسافربر,باربرو …)آسانسورهای ساختمان را در مراحل

ادامه مطلب »

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *