نما سازی دو جداره

نما سازی دو جداره در همه جا جهت شفافیت دید – آلودگی صدا – آلودگی هوا و پائین آوردن مصرف انرژی در ساختمان از نظر اهمیت مد روز معماری می باشد . اخیراَ از نما سازی دو جداره یعنی ” از ساختمان به ساختمان ” استفاده می شود و موفقیت زیادی پیداکرده در تمام دنیا با خصوصیاتی نظیر دوام زیاد ، سروصدا ، گردش راحت هوای تازه و منابع طبیعی همراه است . این نوع ساختار نیاز به تسلط چند جانبه به تکنولوژی و تخصص معماری دارد که نتیجه مطلوبی به دست دهد . دلیل انتخاب نماسازی دو جداره استفاده از انرژی خورشیدی و انتقال هوا به داخل و خارج پوسته خارجی ساختمان می باشد که سبب صرفه جوئی در مصرف انرژی و گردش هوا می شود .

نما سازی دو جداره با هدف ترمیم و اصلاح ساختار اجرائی ساختمان از طریق به وجود آوردن یک دیوار داخلی و خارجی که یک فضا بین این دو در نظر گرفته شود همچنین سیستمی که با توجه به داشتن دو پوسته شیشه ای در جهت گذر هوا در فاصله بین دو پوسته را امکان پذیر سازد .

در نما سازی دو جداره گردش هوا در فضای دو جداره می تواند به صورت طبیعی باشد و یا یک بادبزن مکانیکی گردش نماید . از عایقکاری مفصل می تواند جهت سلامت گردش هوا در بین دو جداره می تواند استفاده شود ، به طوری که در سیستم بتواند هوا بین دو جداره خیلی راحت و باکیفیت بالا گردش نماید. از طرف دیگر در تابستان که به علت گرمای فزاینده به طور ضعیف هوا در گردش می باشد عایقکاری مفید است . با توجه به اشکال مختلف اجرائی می توان از سیستم نمای دو جداره نتایج مختلفی به دست آورد . که متغیر بودن کیفیت سیستم و بازدهی آن در آب و هوای مختلف را موجب می شود .

– مزایای نماسازی دوجداره

  چندین فایده نما سازی دو جداره بخصوص برای ساختمانهای اداری دارد :

1- شفافیت فزاینده در نماهای دو جداره از نظر مد روز بودن معماری و اغلب به خاطر جذابیت زیبایی که نمای شیشه دارد باعث دید خیلی شفاف از داخل می شود.

2- آلودگی از نظر دا نیز در داخل فاصله بین دو جداره در جایی که هوا در جریان است صورت می گیرد که بهترین امکان ایجاد شرایط اکوستیک در موقع باز یا بسته بودن پنجره به وجود می آید.

3- به خاطرصرفه جویی در مصرف انرژی و گردش کاذب هوا در داخل دو جداره از نما لذا اختلاف درجه حرارت لازم است محاسبه شود. هوایی که در داخل فضای دو جداره انباشته می شود از طریق گرمای نور خورشید در زمستان گرم می شود در نتیجه نمای داخلی گرم می شود و لذا میزان گرم کردن هوا و هزینه آن را تقلیل می دهد.

4- صرف انرژی جهت خنک کردن ساختمان نیز پایین می آید همانطور که جهت گرم کردن هوا نیز همینطور عمل می کند در نتیجه خنک کردن و هزینه کم کردن هوای داخل ساختمان را باعث  می شود .مضافاَ اینکه با اضافه کردن یک دمنده طبیعی در تابستان داخل نمای دو جداره می تواند هزینه تهویه مطبوع را پایین آورد.

5- فایده بردن از نیروی خورشیدی . اثر تابش نور خورشید روی نمای دوجداره با یک جداره فرقی ندارد . به طوری که وجود نمای اضافی که در ارتباط با ایجادفضای بین دو نما باعث کاهش از دست رفتن گرما می گردد وموجب می شود انرژی منفی خورشید رادر خود نگه داردو ضبط گردد .

6- پایین آمدن هزینه عملیات اضافی به طوری در تابستان گرما و در زمستان سرما را کاهش می دهد.

– نقطه نظرهای تکنیکی در نماسازی دوجداره

در اینجا بعضی از نکات تکنیکی که کیفیت بهتری در امر اجرای نما سازیی دو جداره را ممکن می کند و ممکن است مورد استفاده قرار گیرد را یادآور می شود.

1-فاصله بین دو جداره نمای بین 2 میلی متر تا 2 متر تغییر می کندو اگر فاصله استانداردی وجود نداشته باشد ممکن است مسئله ساز شود. معمولا این فاصله روی فضایی که  می تواند طبیعی باشد تأثیر می گذارد در نتیجه مهم است که این فضا قابل استفاده باشد که بتواند به ضخامت فیزیکی نمای داخلی اضافه شود .

2- با توجه به مراحل مختلف اجرا طراحان این نماها باید هزینه و برنامه ریزی آن را روی پروژه را قبلاَ ارزیابی کنند.

 با توجه به استفاده دراز مدت از نمای دو جداره وطول عمر آن صرف هزینه کمتری را در ساختمان همراه  دارد ولی هزینه عایقکاری آن مسلماً بیشتر از نماهای متعارف است . طراحان باید در رابطه با انتخاب بین انواع تیپ های معماری ومصرف انرژی وهمچنین نوع قرارداد اجرا به خوبی مطلع باشند تا بتواند نمای دو جداره را درست انتخاب کنند .به عبارتی نما سازی دو جداره سیستمی است که متشکل است از یک پرده نمایش خارجی و یک حفره گردش هوا و یک پرده نمایش داخلی که به صورت یک واحد تعریف می شوند .

سایه بان ویا آفتابگیر داخل حفره گردش هوا قرارمی گیرد . پرده نمایش داخلی و خارجی می تواند از شیشه دو جداره و یا ساده باشند عمق حفره گردش هوا و نوع سیستم گردش هوابستگی به شکل و ترکیب محیط اطراف و نحوه پیدایش ضرورت طراحی ساختمان ونوع منظره اطراف آن دارد . به عبارت دیگر تأثیر زیبائی نمای چند لایه شیشه ای با توجه به مطالب قبلی اساس پرنسیپ ساختاراین نوع نماها می باشد.

جنبه مصلحتی ارجحیت انتخاب وایجاد ساختمان سبز کم مصرف و تجسم قابل توجه معماری تأثیرگذاشتن در محیط و همچنین نقطه نظرهای فنی جهت طراحی معماری موثر از سال 1990 دلایل قوی برای استفاده از نماهای دو جداره موجب گردید . کلاسه بندی نماهای دو جداره در دو رده از این سیستم شکل می گیردو در دو کاتگوری یکی نوع سازه ای که قابلیت تحمل وزن خودرامستقلاَ داردودیگری در ارتباط با تخلیه هوا که از حفره های گردش هوا خارج می شودو به طور کلیبه دونوع تعریف می شودکه به صورت زیر به پنج دسته تقسیم می شود :

  1. 1. کاتگوری A : که گردش هوااز داخلحفره گردش هوا آب بندی می شود وجریان گردش هوا به حالت مکانیکی از داخل ساختمان کنترل می شود .
  2. کاتگوری B : قابل باز و بسته شدن لایه داخلی و خارجی که مثل پنجره در طبقات بالائی و پائینی میسر است .
  3. کاتگوری C : قابلباز و بسته شدن لایه های داخلی و خارجی از طریق وسایل مکانیکی.
  4.  کاتگوری D : آب بندی حفره گردش هوا در هر طبقه به طور مستقل .
  5. کاتگوری  : ایجاد مانع آکوستیکی با مصالح نرم یا سخت .

در ارتباط با کاتگوری های مختلف در بالا درساختمان های تجاری اجرای پیشرفته آن به صورت زیر طبقه بندی می شود :

1- نما با پنجره جعبه ای( دورتادور پنجره در فاصله دو جداره بسته می شود ) و در قسمتهای افقی و عمودی به جعبه های مستقل تقسیم می شود.

2- تیپ جعبه که با دودکش درارتباطتند این حالت چندین جعبه در یک نما قرار می گیرد که از طریق یک دودکش که به طور عمودی قرار گرفته است با هم مرطبتند  که این دودکش عمودی نحوه کار سیستم را موثرتر می کند.

3- نمای کریدوری :که فقط قطعات افقی هستند که در جهت ایجاد اکوستیک وجلوگیری از حریق و امنیت دستگاههای دمنده اندکه عملکرد دارند در فاصله دوجداره پنجره ها را در جهت افقی از یکدیگر جدا می شوند.

4- در ساختمانهای چندین طبقه با نماهای دو جداره در این حالت قطعات افقی و عمودی بین دو جداره هیچکدام لازم نیست و دهنه راهرو هوادهی در طبقات درنما سازی دو جدارهپشت بام قرار می گیرند..

 

 

نما سازی دو جداره
نما سازی دو جداره

مطالب اخیر

محاسبات

شرح خدمات دپارتمان سازه و محاسبات گروه طراحیآویستات: محاسبات سازه با اسکلت فلزی و بتنی

ادامه مطلب »

آسانسورها

الزامات اولیه انتخاب آسانسور طراح باید تعداد,ظرفیت و نوع (مسافربر,باربرو …)آسانسورهای ساختمان را در مراحل

ادامه مطلب »

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *