بتن هوشمند

بتن هوشمند نسل جدیدی از مصالح ساختاری است که از بتن مسلح با الیاف کربن (CFRC) در دهه 2000 و 2010 با استفاده از پیش بینی مقاومت برای سنجش فشار ایجاد شده است. بتن هوشمند ماده بسیار گسترده ای از مواد است که شامل بتن خود سنجش ,بتن خود تنظیم و بتن خود تنظیم کننده می باشد

-بررسی شده بتن هوشمند از خواص مکانیکی عالی دوام و ماندگاری طولانی و نگهداری آسان برخوردار است. همچنین بتن هوشمند کاربرد های گسترده ای در زیر ساخت های عمرانی مانند :ساختمان های مرتفع ,بزرگراه ها, پل ها ,باند فرودگاه ها ,سد ها و نیروگاه های هسته ای دارد.

-این ماده یک انتخاب هوشمندانه برای حفظ توسعه پایدار در مواد و سازه های بتنی است که میتواند تاثیر مفیدی بر اقتصاد ,جامعه و محیط زیست داشته باشد

انواع بتن هوشمند:

_بتن هوشمند گرمازا –

-بتن هوشمند ضد انفجار

-بتن هوشمند خود تمیز شونده

با افزودن این مواد به بتن معمولی مقاومت خمشی سایشی کششی آن افزایش می یابد

بتن هوشمند

 

 

بتن هوشمند گرمازا

یکی دیگر از انواع بتن‌های هوشمند نوع گرمازا است که در واقع اشاره به بتنی دارد که از روش گرمایش مقاومتی الکتریکی بهره‌ می‌برد.

این نوع بتن طبق آخرین تکنولوژی روز دنیا طراحی و ساخته شده است.

این نوع بتن مجهز به سنسورهای حساس به دماست و نوعی مانیتورینگ برای کنترل درجه حرارت و تغییرات دمایی در شرایط مختلف می باشد .

از بتن گرما زا برای باز کردن مسیر جاده ها, باندهای فرودگاه و پل هایی که در اثر بارش برف مسدود شده اند استفاده میشود.

این نوع بتن  باعث افزایش ایمنی جاده ها میشود. در صورت استفاده از این بتن نیازی به نمک پاشی جاده ها و راه ها نیست.

بتن هوشمند ضد انفجار

مقاومت و فشردگی بتن هوشمند ضد انفجاری با توجه به شدت ضربه وارد آمده به آن افزایش می یابد. بتن ضد انفجاری در مکان هایی مانند پتروشیمی, پالایشگاه, نیروگاه و سدهایی که محافظت از سازه امری حیاتی ست مورد استفاده قرار میگیرد. این نوع بتن در هنگام وارد آمدن ضربه رفلکس دینامیکی از خود نشان میدهد و هنگام ضربه مقاومت کششی آن ۳ برابر مقاومت فشاری افزایش یافته و رواداری آن در شرایط بمب های آتش زا فوق العاده است.

بتن هوشمند خود تمیز شونده

این نانو بتن به دلیل عملکرد فوتوکاتالیستی منجر به از بین رفتن آلودگی ها و یا کاهش آن ها می شود. این بتن بهترین گزینه برای ساخت سازه های نمایان، مبلمان شهری و کفپوش پیاده روها که در معرض گرد و غبار و آلودگی هوا قرار دارند می باشد.

هنگامی که به بتن، نانو ذرات دى اکسید تیتانیوم افزوده شود، مقاومت خمشی و فشاری آن افزایش پیدا می کند و سرعت هیدراتاسیون آن نیز بالا رفته و بتن خاصیت خود تمیزشوندگی پیدا می کند

وقتی فتوکاتالیست‌ها درون یا روی ساختار بتن استفاده می‌شوند، مواد آلی نظیر لکه‌های کثیف شامل دوده، روغن، ارگانیسم‌های زیستی شامل کپک، جلبک، آلاینده‌های موجود در هوا و حتی مواد شیمیایی که باعث بو‌ می‌شوند را تجزیه‌ می‌کنند.

ترکیبات تولید شده در اثر تجزیه این آلودگی‌ها عمدتا برای محیط زیست مفید هستند و یا در بدترین حالت تاثیر منفی کمی بر محیط زیست‌ می‌گذارند.

مطالب اخیر

محاسبات

شرح خدمات دپارتمان سازه و محاسبات گروه طراحیآویستات: محاسبات سازه با اسکلت فلزی و بتنی

ادامه مطلب »

آسانسورها

الزامات اولیه انتخاب آسانسور طراح باید تعداد,ظرفیت و نوع (مسافربر,باربرو …)آسانسورهای ساختمان را در مراحل

ادامه مطلب »

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *