ساختمان اسکود

معمار : Studio Lagom

موقعیت : هند

مساحت : 11000 متر مربع

سال : 2017

از طرف مهندس معمار زیبایی ساده و کاربرد حداقل مصالح و ارتباط با طبیعت حرکت اصلی طراحی ساختمانی کج ساخت شده است . به نام خانه اسکود که برای اولین بار مهندس معمار در دفتر خود بنام ایاگوم آن را بنمایش درمیاورد در نرم افزار 11000 فوت ویلا در نظر دارد یک آبشخور در محیطی آرام در سوارت یک تیپ شهرسازی را با دید اجتماعی که خارج از برنامه ریزی چنین شیب ساختمان هایی باشد .

مهندس معمار برعکس اسکلت را در سمت خیابان و باغ در پشت قرار می دهد . برنامه ریزی میکند که خانه مخصوص باغ را در سطح بالا تر جای دهد .بجای قراردادن یک دیوار غیر مجاز در جلوی آن با یک اختلاف ارتفاع و با بکاربردن چوب و الوار های مخصوص و گیاهان که به صورت فواره می باشد بطوری که رهگذر ها را جلب کند .در پشت آن یک رامپ قراردارد که شمارا مستقیم به باغ می برد با یک ساندویچی بین دیوار هائل یعنی (نرده چوبی ) و قسمت باقیمانده دیوار خانه که از بتون سبک است .

این ایده سفری گذرا به جا به جا کردن که در نهایت بازدید کنندگان را به باغ دعوت می کند . اقدام دیگر بهره گیری از یک درب به عنوان درب ورودی اصلی است که شبیه همان باریک سازی و آزاد است .ضمن اختصاص دادن یک فضای ورودی کوچک که پذیرائی را استتار میکند .

برنامه ریزی بخصوص این ویلا وبخش های مربوط به زمین متعلق به آن با مشگل آب گرفتگی که از طرف جنوب آنرا تهدید می کند بستگی دارد که بار ها شهر آنرا تجربه کرده است .سطح همکف نیز با فضای مجاور و با قسمت استراحت و جهت توسعه اختصاصی داده شده .مافوق این ها توسعه پذیرائی و ناهار خوری و یک اطاق خواب و باغ جلوی ان است که با تامین اطاق خواب های بیشتر تکمیل می شود بصورتی که به طرف سطوح بالاتر برود .

خانه ای کج ساخته شده خارج مبحث به کارگیری مصالح و فرم است. اگر بخواهیم در سطحی با معیار بالاتر صحبت کنیم نماهای پروژه ها با بازگشت به هدف قبلی یعنی اختصاص دادن فضای مهمی برای اتاق خواب اصلی می تواند قابل توجه باشد از طریق بازی با مصالح و پوشش بدون تکیه گاه که در آنجا مصالح آن از بتون است لذا بازی با مصالح قابل توجه است کاربرد اندود سفید –سنگ و چوب که برای وجه دفتر مشاور لازم است با جهت دادن با به دست دادن حالت فوق العاده انتخاب مصالح مصرف شده – توجه عمیق مهندس معمار به عکاسی کمک کرده که دو پروژه را با یک سری نماهای متحد الشکل تجسم کند و نسبت به ظاهر کج ساختمان ساخته شده متعهد باشد.

خانه های کج ساخته شده غیرعمودی و پیام آور اینست که در همه جهات اعضاء عمودی حذف گردند و این یک تمرینی بود برای به وجود آوردن نماهای متحدالشکل با جلو سه بعدی متقاضی در ارتباط باتجسم در جهت دادن ارتباطی از بالا به پایین –نور طبیعی و یک فضا برای ارتباط با طبیعت و بازی سایه روشن ها و نظم و ترتیب به خصوصی را در نظر دارد – سطوح شکسته نهارخوری و پذیرایی قابل توسعه است با پایین قرار گرفتن پذیرایی و جایگزینی نهارخوری در یک سطح بالاتر از آن متصل به ورودی یک برج –پوجا دوبل است که از طرف شرکت واتر اسپت اعلام شده که داخل آن یک محفظه پر از آب قرار گرفته برعکس محیط پذیرایی که در یک محوطه در حیاط در سطح پایین تر نشسته و با چندین محل برای نشستن پیش بینی شده و این محل که مخصوص نشستن است محصور میباشد و با اشکال مختلف به همه اجازه می دهد محلی برای خود انتخاب کند قرار داشتن یک کار هنری حجیم با سم کالا با کاری که به فضای پلکان لطافت بیشتری می دهد و یکی از وجوه روشن این طراحی است.

از نظر دید ازداخل ساختمان یک ارتباط قوی با طبیعت را ایجاد کرده به کمک نظم و ترتیب پنجره ها میسر شده مثلا شیشه به شکل حرف l پشت برج –پوجا قرار گرفته که فضای سبز اطراف را به داخل دعوت می کند با و محفظه آب را با گیاه لاتوس متصل میکند که به شکل استخر تجملی است . مشابه همین یک فضای سرپوشیده بدون تکیه گاه با ارتفاع 9 فوت در اتاق خواب که با شیشه ساخته شده و نور نقره ای خورشید را به داخل هدایت می کند قرار دارد همچنینی منظره در و پنجره با شیار های روی آن .

در این سطح داخل باغ با گیاهان تزیینی استوایی مفروش شده و بیشتر جو مسلط به ساختمان کج ساخته شده ریشه در ایجاد فضای سبز دارد چمن ها دارای مقاطع و نقشه جزئیات در مقطع هستند یک محفظه آب زیرزمینی که از رودخانه بین دو کوه الهام گرفته شده و با اندازه های بین المللی نمایش داده شده است با یک نمایش آرتیستیک آلاچیق را تبدیل به یک محفظ آب شده تا برای مهندس معمار این خانه تقسیم بندی چندجانبه را معرفی می کند.

هر ساختمان متناسب است با راهی که استفاده کننده از آن برای خود محاسبه کرده برای عملکرد آن و غیره. اگر دقت بیشتری بشود کیفیت بهتری به دست می آید که برای طبیعت قابل لمس نمی باشد. معماری می تواند به وجود آورنده زیبایی خیلی خوبی از مصالح باشد در ارتباط با کاربرد و تعادل کم و زیاد آن .

مطالب اخیر

محاسبات

شرح خدمات دپارتمان سازه و محاسبات گروه طراحیآویستات: محاسبات سازه با اسکلت فلزی و بتنی

ادامه مطلب »

آسانسورها

الزامات اولیه انتخاب آسانسور طراح باید تعداد,ظرفیت و نوع (مسافربر,باربرو …)آسانسورهای ساختمان را در مراحل

ادامه مطلب »

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *