طراحی تاسیسات مکانیکی

طراحی تاسیسات مکانیکی | طراحی تاسیسات مکانیکی ساختمان های بلند | طراحی موتور خانه | تاسیسات مکانیکی ساختمان | تاسیسات گرمایی | تاسیسات سرمایی | تاسیسات بهداشتی | تاسیسات تهویه مطبوع | چیلر

021-88479045 021-88479042

تاسیسات ساختمان از نیازهای مهم هر ساختمان می باشد . که این تاسیسات باید به درستی و دقیق طراحی شوند تا به نحوه صحیح عمل کنند که نیازمند دانش ، تخصص و تجربه است بنابراین باعث ایجاد ایمنی ، زیبایی ، استحکام و افزایش عمر مفید ساختمان میشوند .

انواع تأسیسات مکانیکی   

تأسیسات مکانیکی به عنوان جزء تفکیک ناپذیر ساختمان که نقش بسیار مهم در افزایش بقا و طول عمر آن دارد، شامل مؤلفه های متعدد ی است که بسته به کاربری و کیفیت ساخت پروژه، حوزه های مختلفی را پوشش می دهد که عبارتند از:

  • تأسیسات بهداشتی:

شامل دو سیستم انتقال آب که موازی یکدیگر عمل می کنند. یکی وظیفه تأمین آب آشامیدنی و مصرفی را به عهده دارد و دیگری مواد ضایعاتی انباشته شده در لوله ها (فاضلاب) را از ساختمان خارج می کند.

  • تأسیسات HVAC:

شامل سیستم ها و تجهیزات مربوط به گرمایش تهویه  و تهویه مطبوع  ساختمان می باشد که مجموعه ای از فناوری های ضروری جهت ایجاد شرایط آسایش را از طریق تهویه و خلق شرایط دمایی مطبوع برای فضاهای داخلی ساختمان، تشکیل می دهد.

  • تأسیسات گازرسانی:

سیستم لوله کشی گاز و انشعابات آن در ساختمان که بر اساس قوانین و مقررات مشخصی طراحی و اجرا می گردد.

  • تأسیسات آتش نشانی:

شامل تجهیزات اطفاء حریق که با هشدار سیستم اعلان حریق، آب را به محل آتش سوزی منتقل می کنند.

  • تأسیسات استخر، سونا و جکوزی:

مجموعه ای است که از بخش های مختلفی شامل مدار گردش آب، فواره و آب نما، گرم کننده، سیستم اتوماتیک مواد شیمیایی و سیستم کنترل، تشکیل شده است.

  • تأسیسات آسانسور و پله برقی:

شامل تجهیزاتی که مهمترین آن ها کابین، وزنه تعادل، الکتروموتور، راه پله و تابلو برق هستند.

  • تأسیسات درمانی:

مجموعه ای شامل سیستم تأمین گازهای طبی از جمله اکسیژن، دی اکسید کربن، نیترواکساید، هوای فشرده و نیز سیستم خلاء می باشد.

  • تأسیسات سیستم های بخار:

سیستم لوله کشی بخار و انشعابات آن در ساختمان که شامل متعلقاتی از جمله شیرآلات کنترل و تقلیل فشار، تله های بخار و … است.

 

طراحی تأسیسات مکانیکی

در طراحی تأسیسات مکانیکی، ملاحظات مربوط به سازه و معماری ساختمان، نقش مهمی را ایفا می کند؛ چنانکه هماهنگی مهندسان مکانیک با مهندسین عمران و معمار ساختمان، از ابتدای پروژه، لازمه طراحی اصولی و بی عیب و نقص تأسیسات مکانیکی ساختمان می باشد. هرچند که امروزه می توان به کمک مدل سازی سه بعدی اجزاء تشکیل دهنده ساختمان که یکی از ارکان فناوری BIM یا همان Building Information Modeling و به معنای مدل سازی اطلاعات ساختمان می باشد، اساساً مشکلات ناشی از عدم هماهنگی ها، اشتباهات طراحی و دوباره کاری ها را از میان برد.

الزامات و چگونگی طراحی تأسیسات مکانیکی ساختمان را به طور مختصر در دو بخش تأسیسات بهداشتی و تأسیسات HVAC بررسی می نمائیم:

1- طراحی تأسیسات بهداشتی:

هدف از طراحی تأسیسات بهداشتی، ایجاد سیستم مناسب توزیع آب و دفع فاضلاب ساختمان می باشد که در صورت عدم کفایت، مشکلات قابل توجهی را برای ساکنین آن به وجود می آورد. تمامی محاسبات لازم جهت طراحی تأسیسات بهداشتی، بر اساس استانداردهای تعریف شده در مبحث شانزدهم مقررات ملی ساختمان انجام می گیرد. عمده ترین پارامترهای محاسبه و طراحی در سیستم آبرسانی، سایزینگ لوله های آب سرد و آب گرم مصرفی و در صورت نیاز انتخاب پمپ و مخزن می باشند.

در سیستم دفع فاضلاب نیز، سایزینگ لوله های فاضلاب سبک و سنگین، لوله های حامل آب باران و لوله های تهویه سیستم فاضلاب و همچنین درنظر گرفتن شیب کافی برای لوله های افقی از مهمترین مراحل محاسبه و طراحی به شمار می روند.

2- طراحی تأسیسات HVAC:

طراحی دقیق و اجرای اصولی تأسیسات HVAC به منزله ایجاد شرایط مطلوب محیطی (از نظر دما، رطوبت، تمیزی هوا و …) در فضاهای داخلی ساختمان خواهد بود که تأثیر مستقیم آن روی میزان سطح آسایش ساکنین، غیر قابل انکار می باشد. ظرفیت سنجی و انتخاب سیستم مناسب از الزامات اولیه و اساسی طراحی تأسیسات HVAC به حساب می آیند.

چنانکه هریک بایستی در دو فاز جداگانه محاسبه و ارزیابی گردند. گام بعدی در طراحی تأسیسات HVAC شامل مراحل متعددی است که مهمترین آن ها عبارتند از: سایزینگ خطوط لوله کشی و یا کانال کشی، انتخاب تجهیزات مناسب با توجه به نوع سیستم انتخابی و ارائه نقشه های دقیقی که مبنای اجرای پروژه قرار خواهند گرفت و بایستی همواره مطابق با محدودیت های فیزیکی ساختمان باشند.

 

آویستات با داشتن دانش و تخصص مهندسان و معماران حرفه ای ساختمان این امکان را برای شما فراهم می آورد.

تاسیسات مکانیکی شامل پارامترهای زیر است:

تاسیسات گرمایی

تاسیسات سرمایی

کیفیت هوای داخلی (تهویه مطبوع )

اگزاست هوای نامطبوع

تاسیسات بهداستی (آب و فاضلاب )

تاسیسات برقی

سیستم های روشنایی

تاسیسات آتش نشانی ( اعلام حریق ، اطفاحریق )

سیستم های بخار

تاسیسات گازهای طبی

اجرا و طراحی آسانسور ، پله برقی ، فواره ، آبنما

جهت مشاهده و مشاوره برای طراحی تاسیسات مکانیکی پروژه لطفا با شماره های زیر تماس حاصل فرمایید .

021-88479042 021-88479045

موتور خانه :

دستگاه های مکانیکی و کنترل کننده های الکتریکیکه برای فرایند گرمایش و سرمایش یک ساختمان لازم است به موتورخانه اختصاص داده می شود.در موتور خانه ها اجزای زیادی از قبیل وسائل تولید حرارت مثل دیگ ها ، چیلر ها ، مشعل ها و لوله های انتقال و …. وجود دارند .

نکاتی که در مورد طراحی موتورخانه باید رعایت کرد :

طراحی موتور خانه یکی از مهم ترین مراحل در روند طراحی ساختمان و مکانهای صنعتی می باشد به این منظور موتور خانه قلب ساختمان ها محسوب میشود . ساختمان هایی که دارای طراحی تاسیسات مناسب و استاندارد هستند شرایط آسایش مناسبی برای ساکنین ساختمان مهیا می سازد .

به همین دلیل باید در مورد طراحی موتور خانه علاوه بر اینکه جنبه های اقتصادی را در نظر گرفت باید جواب گوی جنبه های فنی و تکنیکی ساختمان نیز باشد .

مطالب اخیر

محاسبات

شرح خدمات دپارتمان سازه و محاسبات گروه طراحیآویستات: محاسبات سازه با اسکلت فلزی و بتنی

ادامه مطلب »

آسانسورها

الزامات اولیه انتخاب آسانسور طراح باید تعداد,ظرفیت و نوع (مسافربر,باربرو …)آسانسورهای ساختمان را در مراحل

ادامه مطلب »

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *