مرکز فرهنگی فائنادر ولفسبورگ

معمار: زاها حدید

مجموعه چند منظوره براي فعالیت هاي فرهنگی متنوع در شهر صنعتی ولفسبورگ است. مرکزي براي فعالیت هاي سرگرم کننده و پرکننده اوقات فراغت عموم,کلاس هاي اموزشی می باشد.

– فضاهاي مربوطه :

6تالار سخنرانی با ظرفیت های مختلف
کتابخانه بزرگسالان ,جوانان و کودکان به همراه بخش نشریات
تالارچند منظوره
حیاط مرکز روباز
3واحد آپارتمان مسکونی
مرکزجوانان شامل کارگاه (چوب,سفال وفلز),سالن تنیس روی میز,اتاق موسیقی و اتاق های کارگاهی
4واحد فروشگاه
مجموعه دارای دو ورودی ممی باشد.دسترسی کتابخانه,تالاره سخنرانی و هال چند منظوره از طریق
ورودی اصلی که در سمت میدان تالار شهر قرار دارد.
در کنار خیابان اصلی، مغازه ها و دفاتر کار، در سمت میدان تالار شهر، ورودي اصلی و تالارهاي سخنرانی و در سمت پارک که از نظر صوتی آرام تر است، کتابخانه وکلاسهاي اموزشی قرار گرفته است. این نحوه چیدمان، فضایی آرام و ساکت را در مرکز مجموعه پدیدي آورده است که از آن به عنوان هال چند منظوره در طبقه همکف و حیاط مرکزي روباز چند منظوره در طبقه بالا استفاده می شود.از مهم ترین فضاهاي مجموعه، حیاط مرکزي طبقه اول است. به طوري که تمام فضاهاي اطراف با جداره شیشه اي از آن جدا می شوند. به خاطر اینکه حیاط به هنگام تجمع افراد وزن زیادي را تحمل می کند، کف آن از نظر سازه اي تقویت شده و توانایی تحمل بار زیاد را دارا است. از این فضا می توان براي انجام برنامه هایی متناسب با فضاي باز استفاده کرد. نورگیري و تهویه فضاهاي بزرگ مانند کتابخانه، تالار سخنرانی و تالار چند منظوره از طریق نورگیر هاي سقفی تأمین می گردد. ایده معمار از مفاهیم پایداري یک مرکز فرهنگی فراتر رفته و در پی خلق فضایی براي دیدار و گفتگوي مردم با یکدیگر بوده است و به گفته وي نقش این مرکز در یک شهر صنعتی با فعالیت هاي یکنواخت یادآور نقش آگورا در شهر هاي یونان باستان است.

خود زاها حدید مرکز علوم فائنا را به سبب امکان کار هم زمان شهري و خلق وبژه اي روي آن فرصتی ناب می خواند. این بنا که در مرکز شهر ولفسبورگ واقع شده است میراث دار بافتی است که پیش از حدید نشانگانی از معمارانی همچون الوار التو را نیز بر خود یرخ می کشد. حجم اصلی بنا ،به کمک مجموعه اي از مخروط هاي بتنی از زمین برخاسته و دیدي نسبتا آزاد به اطراف را محقق ساخته است و به موازات گشودگیِ قابل توجهی در مقیاس شهري را نیز سبب شده است. فضاي حاصل از این بلندشدگی حجمی بنا گونه اي جدید از فضاي شهري را سبب شده است؛ منظري سرپوشیده از بالا، با پستی و بلندي هایی که ارام ارام رو به اطراف گشوده می شوند. فضاهاي کارکردي اي همچون ورودي موزه و کتاب فروشی و سالن تئاتر مجموعه در میانه ي مخروط هاي بتنی جاي گرفته اند، شایان ذکر است بالابرهایی که بازدید کنندگان را به طبقه اصلی می اورد نیز در همین محفظه هاي بتنی جانمایی شده اند. حجم کلی عملا محصول ترکیبی طراحی شده مسیرهاي حرکتی است، دسترسی هاي پیاده چندگانه و حرکت هاي فضایی در سراسر محوطه پخش شده اند این هم بندي، همگرایی منحصر به فردي میان شهر و ساختمان رقم می زند. معماري بنا، بازدید کنندگان را عمیقا درگیر خود می سازد و ان ها را سریعا به واسطه خلق چشم اندازهاي شگفت انگیز و نسبت هاي غیر قابل پیش بینی در فضاي داخلی متحرخ مجموعه هضم می اول ساختمان بزرگ مقیاسی بود که از بتن 2005 کند. مرکز فائنا در زمان ساخت خودش به سال خود متراکم شونده در فرایند ساخت سود برد، استفاده از این نوع بتن است که امکان خلق یک چنین فرم متنوعی را فراهم اورد.

مطالب اخیر

محاسبات

شرح خدمات دپارتمان سازه و محاسبات گروه طراحیآویستات: محاسبات سازه با اسکلت فلزی و بتنی

ادامه مطلب »

آسانسورها

الزامات اولیه انتخاب آسانسور طراح باید تعداد,ظرفیت و نوع (مسافربر,باربرو …)آسانسورهای ساختمان را در مراحل

ادامه مطلب »

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *