معماری رومانسک

معماری رومانسک  یک سبک معماری از اروپای قرون وسطایی است که توسط قوس های نیمه دایره ای مشخص می شود. در مورد تاریخ شروع به سبک رومانس هیچ اجماعی وجود ندارد ، با پیشنهادهایی از قرن ششم تا یازدهم میلادی ، که این تاریخ بعد رایج ترین آنهاست. در قرن دوازدهم میلادی ، آن را به سبک گوتیک ، که توسط قوس های برجسته مشخص شده است ، شکل گرفت. نمونه هایی از معماری رومانیایی را می توان در سراسر قاره یافت و آن را به اولین سبک معماری پان اروپایی از زمان معماری امپریال روم تبدیل کرد. از سبک رومانیایی در انگلیس به طور سنتی به عنوان معماری نورمن یاد می شود.

معماری رومانسک  با تلفیق ویژگی های بناهای رومی و بیزانس باستان و سایر رسوم محلی ، با کیفیت گسترده ، دیوارهای ضخیم ، طاقهای گرد ، ستونهای محکم ، طاقهای بشکه ای ، برجهای بزرگ و کمانهای تزئینی شناخته شده است. هر ساختمان دارای اشکال کاملاً مشخص و مشخص است ، غالباً از طرح منظم و متقارن. ظاهر کلی یکی از سادگی ها با ساختمان های گوتیک است که باید دنبال شوند. این سبک با وجود ویژگی های منطقه ای و مواد مختلف ، می تواند درست در سراسر اروپا شناسایی شود.

معماری رومانسک
معماری رومانسک

در این دوره قلعه های زیادی ساخته شده اند ، اما از نظر کلیساها از تعداد بسیار بیشتری برخوردارند. مهمترین آنها کلیساهای بزرگ آبی است که بسیاری از آنها هنوز ایستاده اند ، کم و بیش کامل و کم و بیش در حال استفاده هستند. تعداد زیادی از کلیساهای ساخته شده در دوره رومانسکی در دوره پرمشغله معماری گوتیک موفق شد ، که بخشی از یا کلیه کلیساهای رومانیایی را در مناطق مرفه مانند انگلیس و پرتغال بازسازی کرد.

بزرگترین گروه های بازماندگان رومیزی در مناطقی هستند که در دوره های بعدی از رونق کمتری برخوردار بودند ، از جمله بخش هایی از جنوب فرانسه ، اسپانیا روستایی و ایتالیا روستایی. بازماندگان خانه ها و کاخ های سکولار رومیایی ناخوشایند ، و خانه های داخلی صومعه ها بسیار نادر است ، اما اینها از ویژگیهای موجود در بناهای کلیسا ، در مقیاس داخلی ، استفاده و اقتباس می کنند.

طبق فرهنگ لغت انگلیسی آکسفورد ، کلمه “Romanesque” به معنی “نزول از رومی” است و برای اولین بار در انگلیسی برای تعیین آنچه امروزه به زبانهای رومی خوانده می شود ، استفاده می شد (برای اولین بار به نقل از 1715). اصطلاح فرانسوی “رومان” اولین بار توسط معمار چارلز دو ژرول باستان شناس در نامه ای در تاریخ 18 دسامبر 1818 به آگوست لو پروووست برای توصیف آنچه ژرویل به عنوان معماری مبهم رومی می خواند ، در معماری به کار رفته است.

نام رومی (esque) )که ما به این معماری می دهیم ، که باید جهانی باشد زیرا در همه جا یکسان است و اختلافات جزئی محلی نیز دارد ، این شایستگی را دارد که منشأ آن را نشان دهد و از آنجایی که قبلاً برای توصیف زبان همان دوره زبان عاشقانه زبان لاتین است. معماری رومانسک معماری رومی است که به صورت معمول رواج دارد.ساختمانها از هر نوع به سبک رومانیایی ساخته شده اند و شواهدی از ساختمانهای ساده داخلی ، خانه های زیبا شهری ، کاخ های بزرگ ، اماکن تجاری ، ساختمانهای مدنی ، قلعه ها ، دیوارهای شهر ، پل ها ، کلیساهای روستایی ، کلیساهای ابی ، مجتمع های ابی و کلیساهای بزرگ وجود دارد. .

از بین این نوع ساختمانها ، ساختمانهای داخلی و تجاری بسیار نادر هستند و تنها تعداد انگشت شماری از بازماندگان در انگلستان ، چند خوشه در فرانسه ، ساختمانهای جدا شده در اروپا و تاکنون بیشترین تعداد ، اغلب در طی قرنها ناشناس و تغییر یافته ، در ایتالیا. قلعه های زیادی وجود دارند ، که پایه های آن از دوره رومنسک تاریخ است. بسیاری از آنها به طور قابل ملاحظه ای تغییر کرده اند ، و بسیاری در ویرانه هستند.

معماری رومانسک
معماری رومانسک

تاکنون بیشترین تعداد بقایای بناهای رومانیایی کلیساها هستند. این محدوده از کلیساهای کوچک تا کلیساهای بزرگ است. اگرچه بسیاری از آنها به سبکهای مختلف گسترش یافته و تغییر یافته اند ، اما تعداد زیادی از آنها بطور اساسی دست نخورده باقی مانده اند و یا با همدلی احیا شده اند و شکل ، شخصیت و دکوراسیون معماری کلیسای رومانیایی را نشان می دهد.

معماری رومانسک نخستین سبکی متمایز است که از زمان امپراتوری روم در اروپا گسترش یافت. با فروپاشی روم ، روش های ساختمان رومی تا حدی در اروپای غربی زنده ماند ، جایی که معماران پیاپی مروینگین ، کارولینگین و اوتونی همچنان به ساختن بناهای سنگی بزرگ مانند کلیساهای صومعه و کاخ ها ادامه دادند.

در کشورهای شمالی تر ، شیوه ها و فنون ساخت رومی هرگز به جز ساختمان های رسمی اتخاذ نشده بود ، در حالی که در اسکاندیناوی ناشناخته بودند. اگرچه طاق گرد به کار خود ادامه داد ، مهارتهای مهندسی لازم برای طاق کردن فضاهای بزرگ و ساخت گنبدهای بزرگ از بین رفت. از دست دادن استمرار سبک ، به ویژه در کاهش واژگان رسمی سفارشات کلاسیک وجود دارد. از دست دادن استمرار سبک ، به ویژه در کاهش واژگان رسمی سفارشات کلاسیک وجود دارد.

در روم چندین باسیل بزرگ بزرگ قسطنطنیه به عنوان الهام بخش سازندگان بعدی ادامه یافت. برخی از معماری های معماری رومانسک  نیز در معماری بیزانس باقیمانده اند که باسیلسیای هشت ضلعی بیزانسی قرن ششم سن سان ویتاله در راونا الهام بخش بزرگترین ساختمان قرون تاریک در اروپا است .

کلیسای پالاتین امپراتور شارلمان ، آخن ، آلمان ، در اطراف سال 800 میلادی. همچنین معماری به سبک رومانیایی همزمان در شمال ایتالیا ، بخش هایی از فرانسه و شبه جزیره ایبری در قرن 10 و قبل از تأثیر بعدی ابی کلونی توسعه یافت. این سبکی که گاهی اوقات First Romanesque یا Lombard Romanesque خوانده می شود ، با دیوارهای ضخیم ، عدم وجود مجسمه و وجود قوس های تزئینی ریتمیک شناخته می شود که به عنوان یک گروه لومبارد شناخته می شوند.

معماری رومانسک
معماری رومانسک

مطالب اخیر

محاسبات

شرح خدمات دپارتمان سازه و محاسبات گروه طراحیآویستات: محاسبات سازه با اسکلت فلزی و بتنی

ادامه مطلب »

آسانسورها

الزامات اولیه انتخاب آسانسور طراح باید تعداد,ظرفیت و نوع (مسافربر,باربرو …)آسانسورهای ساختمان را در مراحل

ادامه مطلب »

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *